Listopad 2015

Síla slov.

13. listopadu 2015 v 21:21 | Megg
Slova. Milá, láskyplná, hezká, potěšující, zraňující, smutná, lítostivá, bojující, sebevědomá, chytrá, špatná, vulgární, konzervativní a dětská slova. Slova chvály, lásky, smutku, štěstí, boje a víry. Mohla bych zde vyjmenovat dalších tisíc možností, jakou charakteristiku mohou mít slova. Když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak bez existence slov, bychom si nic nesdělili, neřekli, nepřevyprávěli ani bychom nemohli informovat okolní svět o událostech, pocitech nebo názorech.
Slova na sociálních sítích nebo webech, obecně na internetu jako takovém, nemají s mluveným slovem téměř nic společného, kromě toho, že vykazují něčí nebo nějaký názor, nebo informují svět kolem nás. Někdo si řekne, že to není pravda, ale podívejme se na to objektivně a nezaujatě. Máme 21. století a v něm super technologie, mnoho chytré elektroniky, povinnosti a činnosti lidí pomalu přebírají roboti, ale komunikace? Komunikace posledních pár let neroste, zamrzla na nějakém bodě, z neznámých důvodů, a místo, aby rostla a zvyšovala se její kvalita, spíše klesá a svět pomalu upadá do stínů sociálních sítí, sms a mnoha dalších aplikací.
Tenkrát, před těmi přibližnými 5 000 lety, jsme dostali možnost ke komunikaci - slovem. Zamysleme se, prosím, jaký máme svět teď? Jakým způsobem se lidé dorozumívají, domlouvají nebo se informují? Nemůžu říci, že si pamatuju dobu, kdy se dva známí potkali na návsi nebo ve městě a normálně mluveným slovem se domluvili, že spolu půjdou do kavárny, cukrárny nebo chcete-li do hospody na pivo, aby si popovídali o tom, jak se jim daří nebo nedaří, koho poznali, kde byli, s kým byli a co navštívili. Nemohu to říci, protože jsem, podle některých, ještě pískle. Je mi čerstvých 17 let, ale vlastní názory mám a doufám, že nejsou špatné. Obecně, žádný názor není špatný, záleží jenom na charakteru a vzdělání člověka nebo na kvalitě, jakým je názor podáván. Mohu říci, že vím o nespočetně případech, kde se dva domlouvají písemně. (Ano, jsem součástí těch případů).
Dnešní generace, do které bezesporu patřím také, nebo její část má tzv. lifestyle založený na čerpání informací z internetu, komunikování s přáteli přes sociální sítě nebo sms. Přiznávám se, že já mám mobil v rukou také velice často. Velice často odepisuju na zprávy, které mi přišly a velice často hledám přes internet informace (třeba potřebné do školy).
A není to lítostihodné? Není to ponižování mluvených slov? Každý z nás určitě už napsal, že má někoho rád, že někoho miluje, pochválil ho nebo mu naopak něco vyčítal. Každý z nás se určitě někdy s někým pohádal, ale přes sociální síť nebo cokoliv jiného, nikoliv osobně - z očí od očí. Je jednodušší vše napsat, abychom například nemuseli vidět výraz nebo reakci dotyčného. Je neuvěřitelné, jak moc se do dnešní doby dostal hit "smartphonů".
Je neskutečně milé slyšet, ne vidět, když vám někdo řekne, že jste skvělý, že jste odvedl dobrou práci nebo že vás má rád nebo miluje. Zahřeje to u srdce mnohem mnohem víc, než když je to napsané a jsou u toho smajlíci. Ostatně, kolikrát nemusí být ani nic vysloveno a bohatě stačí vidět úsměv osoby, kterou máme tak moc rádi, které si vážíme a víme, že to, co jsme udělali, jsme neudělali jenom pro svůj dobrý pocit, ale udělali jsme to i pro své blízké.
Pocházím z vesničky a musím říct, že komunikace zde je oproti shrnutí okolního světa velice dobrá, dalo by se říct ne-li výborná. Pořádáme společenské akce, zábavy, chodíme do hospody s přáteli a známými, povídáme si, když se potkáme nebo se jednoduše domluvíme venku, že se večer navštívíme a bude to fajn.
Tím chci říci, že bychom se všichni měli zamyslet nad tím, kolik slov (mluvených) produkujeme. Měli bychom se zamyslet, jak často jsme s přáteli osobně, kolik času strávíme ve společnosti. Je to prosté - opustme virtuální nereálný svět plný zla, nenávisti a nepravdy, a pojďme společně objevit krásnou sílu mluvených slov. Slova jsou to nejcennější, co máme, nezničme si je.
S přáním krásného dne, vaše Megg:)